Otwarte rozgrywki

W ramach Otwartych Rozgrywek pragniemy zaprezentować zbiór sprawdzonych gier, które można wykorzystać podczas prowadzenia szkoleń, warsztatów oraz lekcji. Jednym z najważniejszych celów festiwalu jest zebranie i prezentacja szerokiej gamy gier edukacyjnych dostępnych na polskim rynku.
Gry w które będą mieli Państwo szansę zagrać:

1.Władcy Doliny (wersja planszowa):

Akcja Władców Doliny rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy sami wyznaczają sobie cele, które próbują później osiągnąć. Stawiają czoła wielu wyzwaniom, zrodzonym przez decyzje innych graczy oraz nieprzewidywalność środowiska.
Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi.
Wyzwania, jakie stawia rozwiązywanie złożonych problemów we Władcach Doliny łączą się z fascynującą dynamiką relacji międzyludzkich. Gra angażuje i uczy, a jednocześnie doskonale bawi.

www.zielonegry.crs.org.pl/gry/wladcy-doliny

2.Your Farm

Gra Your Farm pokazuje, w jaki sposób przemysłowy chów zwierząt wpływa na środowisko, zdrowie ludzi i sytuację zwierząt hodowlanych. Gra składa się z miniplansz, które dotyczą m.in. wycinania lasów pod uprawę soi czy stosowania antybiotyków. Na koniec zachęcamy gracza do naprawienia tej sytuacji, dzięki czemu powstaje model farmy, która działa z poszanowaniem środowiska oraz zwierząt.

www.ciwf.pl/aktualnosci/2015/08/your-farm-zabawka-ktora-nie-klamie

3.Ropa z Catanu:

Ropa z Catanu to dodatek do słynnej gry planszowej Osadnicy z Catanu. Jest próbą zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od zasobów nieodnawialnych. Twórcy nie chcą umniejszać znaczenia korzyści, jakie niesie ze sobą zużycie ropy. Jednak, jak pokazały badania, jej nadmierne zużycie ma destabilizujący wpływ na klimat, przez co jej odpowiedzialne wykorzystywanie stało się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

www.oilsprings.catan.com/translations/polish/#.Vs7kPpzhDIU

4.Olsztyńskie Tramwaje:

Gra Olsztyńskie Tramwaje promuje ekologię, zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast własnego środka transportu. W grze wcielamy się w motorniczych, których zadaniem jest umiejętne przewożenie pasażerów po mieście. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który możliwie najszybciej przewiezie powierzonych mu pasażerów na wyznaczone przystanki.

www.pionkolandia.pl/nasze/tramwaje-olsztynskie/autorzy

5.Remiks Energetyczny:

Podczas gry dyskusyjnej “remiks energetyczny” zadaniem kilkuosobowych zespołów jest wybranie optymalnego miksu energetycznego dla Polski na najbliższe 15–20 lat. Optymalnego, czyli najlepszego pod kątem bezpieczeństwa energetycznego (wpływu na środowisko i zdrowie, ceny energii oraz społeczeństwo, bezpieczeństwo i stabilność dostaw) i efektywności energetycznej. Nie ma idealnego wyboru – każdy ma swoje wady i zalety. Każdy wymaga także podjęcia inwestycji.

www.poledialogu.org.pl/projekt/energy-remix/

6.Eko-skrzaty:

Gracze wcielają się w skrzaty. Te niewielkie istoty zamieszkują ludzki dom i starają się, aby zużywał on jak najmniej zasobów. Przeciw nim grają nieekologiczne nawyki u ludzi, zbuntowany skrzat Psotnik płatający przeróżne figle oraz czas. Kluczem do zwycięstwa jest współpraca i sprawne planowanie.

www.pracowniagier.com/realizacje/czy-ekoskrzaty-uratuja-warszawe/

7.Rozegraj Miasto:

Celem gry Rozegraj miasto jest zapoznanie uczniów z podstawową wiedzą na temat konsultacji społecznych w zajmujący i przystępny sposób. Oparty na realistycznych sytuacjach scenariusz gry zachęca młodzież do uczestniczenia w konsultacjach i aktywnego włączenia się w życie publiczne.
Metoda gry pozwala na aktywne poznawanie technik prowadzenia konsultacji społecznych. Uczniowie wcielają się w przedstawicieli różnych grup interesów, ucząc się negocjowania swoich stanowisk i osiągania optymalnego dla wszystkich stron rozwiązania. Dowiadują się, w jaki sposób podejmować współpracę z władzami oraz innymi uczestnikami życia publicznego, a także zyskują wiedzę na temat zasad owocnej dyskusji, formułowania skutecznych argumentów i wyrażania ich na forum.

www.pracowniagier.com/realizacje/rozegraj-miasto/

8.Chłopska Szkoła Biznesu:

Symulacyjna gra ekonomiczna Chłopska Szkoła Biznesu została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury jako narzędzie edukacyjne służące do pracy z grupą od 12 do 30 osób w wieku od 12 roku życia. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej inspirowaną historią (działalność produkcyjna i handlowa ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku).
Rozgrywkę można przeprowadzić w ciągu 45 minut. W grze może uczestniczyć od 12 do 30 osób od 12 roku życia. Celem graczy jest zebranie jak największego majątku liczonego w Złotych Górskich (waluta gry). Gracze wcielają się w role andrychowskich rzemieślników: kowali, piekarzy i tkaczy.
CSB to gra czasu rzeczywistego, w ciągu całej rozgrywki gracze równocześnie podejmują swoje akcje: produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Rozgrywka opiera się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie lub w dwuosobowych spółkach handlowych. Doświadczenia wyniesione z rozgrywki mogą posłużyć za punkt wyjścia do omówienia i wyjaśnienia zjawisk występujących w realnej gospodarce, jej wpływu na lokalne społeczności i ich zrównoważony rozwój.
Gra „Chłopska Szkoła Biznesu” może być wykorzystywana jako narzędzie integrujące grupę. Gra pomaga nabywać kompetencje w następujących zakresach: komunikacja i podejmowanie decyzji, gospodarka i przedsiębiorstwo, planowanie i kariera zawodowa, zasady etyczne, człowiek przedsiębiorczy, rynek, społeczna odpowiedzialność biznesu.

9.Studnia w Sudanie Południowym:

Studnia w Sudanie Południowym jest wielkoformatową grą opowiadającą o życiu codziennym mieszkańców wioski w Sudanie Południowym. Gracze dzielą się na trzyosobowe drużyny i wcielają w rolę mamy i dwójki dzieci. Ich zadaniem jest przeżyć w trudnych warunkach i zapracować na swój dobrobyt. Celem gry jest utrzymanie rodziny w dobrym zdrowiu (zdrowie) oraz zwiększenie jej stanu posiadania (krowy). Gra toczy się przez dwa „dni”, które podzielone są na pięć rund, a każda runda składa się z siedmiu czynności.
Każdy z uczestników w trakcie gry zdobywa różne żetony, które na koniec zabawy wymieniane są na punkty. Gra kończy się po rozdaniu żetonów zdrowia bądź choroby na zakończenie drugiego dnia. Zwycięża drużyna, która posiada najwięcej punktów.

www.gry.pah.org.pl/

9.Studnia w Sudanie Południowym:

Studnia w Sudanie Południowym jest wielkoformatową grą opowiadającą o życiu codziennym mieszkańców wioski w Sudanie Południowym. Gracze dzielą się na trzyosobowe drużyny i wcielają w rolę mamy i dwójki dzieci. Ich zadaniem jest przeżyć w trudnych warunkach i zapracować na swój dobrobyt. Celem gry jest utrzymanie rodziny w dobrym zdrowiu (zdrowie) oraz zwiększenie jej stanu posiadania (krowy). Gra toczy się przez dwa „dni”, które podzielone są na pięć rund, a każda runda składa się z siedmiu czynności.
Każdy z uczestników w trakcie gry zdobywa różne żetony, które na koniec zabawy wymieniane są na punkty. Gra kończy się po rozdaniu żetonów zdrowia bądź choroby na zakończenie drugiego dnia. Zwycięża drużyna, która posiada najwięcej punktów.

www.gry.pah.org.pl/

10.Wsiąść do Pociągu:

We Wsiąść do Pociągu gracze otrzymują na początku zestaw biletów (zadań), które mają zrealizować . W czasie gry budują trasy z wagoników na mapie, przy czym dwie osoby nie mogą przejechać tą samą trasą. Gra wymaga strategii i taktycznego myślenia, które pozwoli jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania. Jednocześnie ma bardzo proste zasady, które można wyjaśnić w ciągu kilku minut!

11.Quadropolis:

W Quadropolis wcielisz się w burmistrza nowoczesnego miasta: ustalisz jego strategię rozwoju w oparciu o potrzeby mieszkańców i spróbujesz pokonać konkurencję, zlecając architektom konstrukcję różnych budynków. Budynki zapewniają punkty zwycięstwa. Łączą się w grupy, które działają w odmienny sposób.

12.Dixit:

Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczy. Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny.

13.Story Cube:

Rzuć wszystkimi dziewięcioma kostkami. Rozpocznij swoje opowiadanie od “Dawno, dawno temu”. Następnie opowiedz historię w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na kostkach. Zacznij od dowolnego z nich, najlepiej od tego, który jako pierwszy przykuł twoją uwagę. Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co cię ogranicza, to twoja własna wyobraźnia.

14.Szeryf z Nottingham:

W grze Szeryf z Nottingham wcielasz się w rolę kupca starającego się dowieźć swoje towary na miejski targ. W tym celu musisz przekonać Szeryfa, aby Cię wpuścił – i to za (prawie) każdą cenę! W trakcie gry gracze po kolei będą odgrywać rolę Szeryfa i decydować o tym, które torby kupieckie przeszukać, a które przepuścić na targ bez inspekcji. Jeśli podczas inspekcji nie trafią na kontrabandę, to muszą z własnej kieszeni pokryć koszta odszkodowania dla niewinnego kupca. Jeśli natrafią w transporcie na zakazane towary, to przyłapany przemytnik zapłaci solidną grzywnę, która wpada do skarbca Szeryfa, a nielegalne dobra zostaną skonfiskowane.

15.Zakazana Wyspa:

Zakazana Wyspa to kooperacyjna gra przygodowa dla 2 do 4 osób. Gracze wcielają się w zespół śmiałków poszukujących czterech zaginionych skarbów na tytułowej wyspie. Tylko dobrze zorganizowana współpraca uczestników rozgrywki może powstrzymać Wyspę przed zatonięciem. Po tym, jak drużyna zdoła zdobyć skarby, musi dostać się do Przystani Głupców i stamtąd ewakuować się helikopterem, nim Wyspa pogrąży się w morskich odmętach. Jeśli wyspa zatonie nim zdążycie wykonać zadanie, wasza misja zakończy się porażką!

powrót

OTWARTE ROZGRYWKI

W ramach Otwartych Rozgrywek pragniemy zaprezentować zbiór sprawdzonych gier, które można wykorzystać podczas prowadzenia szkoleń, warsztatów oraz lekcji. Jednym z najważniejszych celów festiwalu jest zebranie i prezentacja szerokiej gamy gier edukacyjnych dostępnych na polskim rynku.
Gry w które będą mieli Państwo szansę zagrać:

Władcy Doliny (wersja planszowa):

Akcja Władców Doliny rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy sami wyznaczają sobie cele, które próbują później osiągnąć. Stawiają czoła wielu wyzwaniom, zrodzonym przez decyzje innych graczy oraz nieprzewidywalność środowiska.
Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi.
Wyzwania, jakie stawia rozwiązywanie złożonych problemów we Władcach Doliny łączą się z fascynującą dynamiką relacji międzyludzkich. Gra angażuje i uczy, a jednocześnie doskonale bawi.

Ropa z Catanu :

Ropa z Catanu to próba zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od określonych zasobów. Pomimo że poruszamy temat zanieczyszczeń i zmian klimatu, chcemy podkreślić, że nasz dodatek do Osadników z Catanu nie powstał z politycznych pobudek, lecz jako sposób na zwrócenie uwagi na kompromisy, które na stałe powiązane są z wykorzystywaniem naturalnych zasobów takich jak ropa naftowa. Nie chcemy umniejszać znaczenia korzyści, jakie niesie ze sobą zużycie ropy. Jednak, jak pokazały badania, jej nadmierne zużycie ma destabilizujący wpływ na nasz klimat, przez co jej odpowiedzialne wykorzystywanie stało się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. 

Smile Urbo:

Wyobraź sobie, że jesteś rolnikiem, dyrektorem szkoły lub rybakiem w małej wiosce. W ostatnich latach twoja społeczność przeżywała trudne chwile. Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, młodzież emigruje, a śmiertelność noworodków dramatycznie wzrasta z powodu zanieczyszczenia wody.
Pewnego dnia przyjeżdża inwestor, który planuje kupić jedną z dostępnych w wiosce działek i wybudować na niej ekskluzywny hotelu. W tym momencie decyzja w sprawie przyszłego losu wspólnoty należy od ciebie i reszty członków rady wioski. Jaką decyzję podejmiesz? Jak wpłynie ona na twój dobrobyt i na rozwój całej społeczności?

Olsztyńskie Tramwaje:

Gra Tramwaje promuje ekologię, zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast własnego środka transportu. W grze wcielamy się w motorniczych, których zadaniem jest umiejętne przewożenie pasażerów po mieście. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który możliwie najszybciej przewiezie powierzonych mu pasażerów na wyznaczone przystanki.
CLOSE