|Fundacja EkoRozwoju|

Monika Onyszkiewicz

|Fundacja EkoRozwoju|
Wiceprezes Fundacji Eko Rozwoju. Romanistka. Pierwsze kroki w Fundacji stawiałam w 2002 roku pomagając przy organizacji cyklu konferencji na temat sieci NATURA 2000. Obecnie realizuje projekty, których wspólnym mianownikiem jest świadoma konsumpcja: począwszy od Ekojarmarków przy których pracuję od 2003 roku aż po obecnie rozwijany projekt łączący rolników ekologicznych i wrocławskich konsumentów w formie Ekopaczki. Aby uniknąć monokultury mentalnej udzielam się również w tematach związanych z ekoturystyką i turystyką rowerową.
Spotkasz ją w podczas Otwartych Rozgrywek
 

OTWARTE ROZGRYWKI

W ramach Otwartych Rozgrywek pragniemy zaprezentować zbiór sprawdzonych gier, które można wykorzystać podczas prowadzenia szkoleń, warsztatów oraz lekcji. Jednym z najważniejszych celów festiwalu jest zebranie i prezentacja szerokiej gamy gier edukacyjnych dostępnych na polskim rynku.
Gry w które będą mieli Państwo szansę zagrać:

Władcy Doliny (wersja planszowa):

Akcja Władców Doliny rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy sami wyznaczają sobie cele, które próbują później osiągnąć. Stawiają czoła wielu wyzwaniom, zrodzonym przez decyzje innych graczy oraz nieprzewidywalność środowiska.
Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi.
Wyzwania, jakie stawia rozwiązywanie złożonych problemów we Władcach Doliny łączą się z fascynującą dynamiką relacji międzyludzkich. Gra angażuje i uczy, a jednocześnie doskonale bawi.

Ropa z Catanu :

Ropa z Catanu to próba zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od określonych zasobów. Pomimo że poruszamy temat zanieczyszczeń i zmian klimatu, chcemy podkreślić, że nasz dodatek do Osadników z Catanu nie powstał z politycznych pobudek, lecz jako sposób na zwrócenie uwagi na kompromisy, które na stałe powiązane są z wykorzystywaniem naturalnych zasobów takich jak ropa naftowa. Nie chcemy umniejszać znaczenia korzyści, jakie niesie ze sobą zużycie ropy. Jednak, jak pokazały badania, jej nadmierne zużycie ma destabilizujący wpływ na nasz klimat, przez co jej odpowiedzialne wykorzystywanie stało się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. 

Smile Urbo:

Wyobraź sobie, że jesteś rolnikiem, dyrektorem szkoły lub rybakiem w małej wiosce. W ostatnich latach twoja społeczność przeżywała trudne chwile. Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, młodzież emigruje, a śmiertelność noworodków dramatycznie wzrasta z powodu zanieczyszczenia wody.
Pewnego dnia przyjeżdża inwestor, który planuje kupić jedną z dostępnych w wiosce działek i wybudować na niej ekskluzywny hotelu. W tym momencie decyzja w sprawie przyszłego losu wspólnoty należy od ciebie i reszty członków rady wioski. Jaką decyzję podejmiesz? Jak wpłynie ona na twój dobrobyt i na rozwój całej społeczności?

Olsztyńskie Tramwaje:

Gra Tramwaje promuje ekologię, zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast własnego środka transportu. W grze wcielamy się w motorniczych, których zadaniem jest umiejętne przewożenie pasażerów po mieście. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który możliwie najszybciej przewiezie powierzonych mu pasażerów na wyznaczone przystanki.
CLOSE